Най-подходящите храни за всеки важен орган в тялото - Специализиран център за детокс и отслабване Pulse Health Center

Най-подходящите храни за всеки важен орган в тялото

Всеки орган в тялото ни  отговаря за определена жизненоважна функция, която се поддържа в работен режим във всеки един миг. По тази причина, с времето силата им бавно започва да отслабва. А ако човек не следва по-здравословен режим на хранене, това допълнително ги натоварва.

В цялото разнообразие от храни обаче, има такива, които поддържат, подхранват и дават енергия на отделните органи и затова включването им в диетата е важно. Така се ограничава  възможността за отключване и на различни заболявания, включително хронични.

Кои са най-подходящите храни за най-важните органи в тялото?

Сърце

орган

Най-важният орган в човешкото тяло наистина е сърцето. То е негов своеобразен двигател, без който не може да съществува. По структура сърцето е мускул, изпомпващ кръв ден и нощ, секунда след секунда, благодарение на което сме живи. Поддържането на тази „помпа” в изправност е сред основните грижи, които човек трябва да полага.

Храните, които са особено полезни за сърцето са:

  • Ябълки -те са много богати на вещество, наречено кверцетин, което има противовъзпалително действие и е свързано с превенцията от образуване на кръвни съсиреци.
  • Зеленолистни зеленчуци – добре известни с изобилието от витамини, минерали и антиоксиданти, които съдържат, зеленолистните зеленчуци като къдраво или брюкселско зеле, спанак, маруля, броколи и др., са особено „любими” на сърцето. Те са особено богати на витамин К2, който подсилва артериите и спомага за правилното съсирване на кръвта.
  • Ценен източник са и на диетични нитрати, за които е доказано, че намаляват кръвното налягане и подобряват функцията на клетките на кръвоносните съдове. Освен това зеленолистните зеленчуци  имат и важно място в регулирането на теглото, което е съществено, защото всеки излишен килограм натоварва допълнително дейността на сърцето.
  • Пълнозърнести храни – съдържащите се в тях разтворими фибри помагат за намаляване на „лошия” холестерол, което пък понижава риска от развитие на сърдечни заболявания. Такива храни са кафяв ориз, овес, ръж, ечемик, едла и киноа.
  • Домати – естественият растителен пигмент ликопен, който се съдържа в доматите, има много силни антиоксидантни свойства. Функцията на антиоксидантите е да помагат за неутрализиране на вредните свободни радикали, които могат да причинят оскидативно увреждане или възпаления, допринасящи за развиване на сърдечно заболяване. Ниските нива на ликопен в кръвта повишават риска от сърдечен удар и инсулт.
  • Чесън – от векове чесънът се използва като естествено средство за лечение на различни заболявания. През последните години различни изследвания потвърждават лечебните му свойства, свързани с подобряване на здравето на сърцето. Това се дължи на наличието на съединение, наречено алицин, за което се смята, че има множество терапевтични ефекти. Други проучвания пък установяват, че чесънът може да потиска натрупването на тромбоцити. Това намалява риска от образуване на кръвни съсиреци, които могат да доведат до инсулт.
  • Авокадо – богато е на множество здравословни за сърцето мононенаситени мастни киселини, за които е доказано, че понижават нивата на холестерола. Авокадото също така е богато и на калий, познат още като минералът на сърцето. От него зависи правилната функция на сърцето, така че изпомпваната от него кръв да достигне до всяка една клетка в организма. Само едно авокадо доставя 975 милиграма калий, или около 28% от количеството, което ви е необходимо за ден.

Мозък

орган

Храната, която консумираме може да има неподозирано влияние върху структурата и здравето на мозъка, а мозъкът – това е всеки един от нас, защото там се намират съзнанието и паметта ни. Консумирането на храни, стимулиращи дейността му, подсилва както краткосрочната, така и дългосрочната му функция.

Мозъкът е много енергоемък орган, използващ около 20% от калориите на тялото, за да работи, така че той се нуждае от много добро гориво, за да поддържа концентрацията през целия ден.

  • Яйцата са много добър източник на витамини от В-групата – В6, В12, на фолиева киселина и др., които забавят конгитивния спад.
  • Соевите продукти са богати на определена група антиоксиданти, наречени полифеноли, чието действие се свързва с намален риск от поява на деменция и поддържане на добри познавателни способности през процеса на стареене.
  • Броколито е богато на съединения, наречени глюкозинолати. Когато тялото ги разгради, те произвеждат изотиоцианати – вещества, намаляващи оксидативния стрес, както и риска от развитие на невродегенеративни заболявания. Броколито съдържа и големи количества витамин С, както и флавоноиди, които имат антиоксидантно действие, подсилващо здравето на мозъка. Други зеленчуци, които съдържат глюкозинолати са брюкселско зеле, бок чой, карфиол, ряпа, обикновено зеле и кейл.
  • Фъстъците са бобови растения с отличен хранителен профил. Те съдържат много ненаситени мазнини и протеини, които поддържат добри енергийните нива на човек през целия ден. Ключов източник са и на витамин Е и други витамини, на минерали и на ресвератрол, за който се твърди, че има защитни ефекти, като помага за предотвратяване на ракови заболявания, възпаления и неврологични заболявания, включително болест на Алцхаймер и Паркинсон.
  • Препоръчително е рибите, богати на омега-3 мастни киселини, да присъстват 2 пъти седмично в менюто. Такива са копърката, херингата, скумрията, тонът, паламудът и сьомгата. Омега-3 помага за изграждането на мембрани около всяка клетка в тялото, включително и тези в мозъка, наречени неврони, подобрявайки по този начин структурата им.

Бели дробове

орган

Друг много важен орган, без който не можем да живеем, са белите дробове. Само те осигуряват нужния на организма кислород, без който той ще загине. Проблемът обаче е, че те могат лесно да бъдат засегнати от различни бактерии, затова е наистина важно да се поддържат здрави.

Храните, които спомагат за подобряване на функцията им са:

  • Кайсии – като добър източник на витамин А, кайсиите са препоръчвана храна за здрави дробове. Доказано е, че този витамин поддържа и подпомага дейността на дихателните пътища и намалява риска от белодробни инфекции
  • Зърнени храни, семена и ядки – всички те съдържат голямо количество магнезий – минерал, допринасящ за здравословната функция на белите дробове. Те също така осигуряват и есенциални мастни киселини, които са полезни за сърдечносъдовата система.
  • Моркови – богати са на витамини А и С, бета каротин и на пигмента ликопен – всички са с антиоксидантно действие, което влияе благоприятно върху здравето на белите дробове и намаляват шансовете за развитие на белодробна болест.
  • Тиква – друга храна, богата на бета каротин и витамин С, като морковите.
  • Джинджифил – има противовъзпалителни свойства и подсилва елиминирането на замърсители от белите дробове.
  • Вода – тя е от съществено значение за здравите бели дробове, защото има овлажняващо свойство. Колкото по-сухи са те, толкова по-склонни са към различни раздразнения. Всеки ден трябва да се опитвате да пиете между шест и осем чаши.

Черен дроб

орган

Черният дроб е основният филтър в организма, който неутрализира и разгражда всички токсини, които попадат в него. Той има важно значение и за поддържане на хормоналния баланс, подпомагане на имунната система, производството на глюкоза, разграждането на въглехидратите,  регулиране на съсирването на кръвта и още над 500 жизненоважни функции. Без него човек не може да живее дълго, затова трябва да се пази в добро състояние.

  • Цвеклото съдържа флавиноиди, които подобряват работата на черния дроб и присъствието му в диетата ви е силно препоръчително
  • Гроздето, гроздовият сок и гроздовите семки са богати на антиоксиданти, които помагат на черния дроб, като намаляват възпалителните процеси в организма. Това се дължи на наличието на ресвератрол в гроздето, чиито редица ползи за здравето са добре известни
  • Зеленият чай съдържа антиоксиданти, които също помагат за подобряване на работата на черния дроб като намаляват общото съдържание на мазнини и противодействат на оксидативния стрес.
  • Доказано е, че куркумата също има добър ефект върху черния дроб. Основната ѝ активна съставка – куркуминът, има мощни противовъзпалителни ефекти и поддържа способността на имунната система да се бори с инфекции, с което подпомага и детоксикацията на черния дроб. Куркумата е богата и на антиоксиданти, които предпазват клетките от окислително увреждане, причинено от замърсители в околната среда, както и тези от храната и водата.
  • Грейпфрутът съдържа два основни антиоксиданта – нарингин и нарингенин, които намаляват натрупването на мазнини в черния дроб като увеличават производството на ензими, които изгарят мазнините.

Черва

орган

Поддържането на добра чревна микрофлора също е важно за здравето, тъй като всеки един дисбаланс в нея повлиява не само на работата на организма, но и на психическото състояние.

Храните, от които се повлиява добре са:

  • Кефир – тази богата на витамини, особено от група В и К2, минерали и пробиотици ферментирала млечна напитка има доказано добър ефект върху храносмилателната система и балансирането на чревната микрофлора. Това донякъде се дължи и на факта, че за разлика от киселото мляко, кефирът съдържа много повече благоприятни бактерии и дрожди, които се усвояват и приемат много добре от организма.
  • Ферментирали храни – не само кефир, но и кисело и ацедофилно мляко, туршия, кисели краставички, кисело зеле и всички подобни ферментирали храни са богати на живи микроорганизми, които балансират чревната микрофлора.
  • Пресни плодове и зеленчуци – те осигуряват голямо количество фибри, които регулират перисталтиката на червата. Артишок, праз, лук, чесън, ягоди, малини, боровинки, ябълки, круши, манго, киви, сини сливи, сушените плодове – смокини, кайсии, сини сливи винаги са добър вариант. Други храни, богати на фибри са различните видове боб, кафяв ориз, моркови, краставица, домати, тиквички и др.
  • Джинджифил – пресният джинджифил подпомага производството на стомашна киселина и стимулира храносмилателната система в преработката на храната през червата.

Полови органи

орган

Поддържането на здрава репродуктивна система има своето много важно място, защото човекът е създаден, за да се възпроизвежда и това е напълно естествен процес.

За жените, поддържането на вагиналното pH в допустимите граници между 3,8 и 4,5, е сред основните грижи, които имат, когато става дума за грижа за полови органи и репродукция. Причината е, че извън тези граници, особено ако те са по-високи, се създава изключително добра среда за живот на определени видове бактерии, които могат да доведат дори до стерилитет.

  • Пресните червени боровинки или прясно изцеден сок от тях са много полезни като превенция срещу бактериите, които могат да попаднат в пикочно-половата система. Те са пълни с антиоксиданти и киселинни съединения, които успешно се борят с инфекции, дори и цистит.
  • Богати на бета каротин и витамин А, сладките картофи помагат за укрепване и защита на маточните стени и са особено препоръчителни за жени, които искат да забременеят, но и не само. Хранителните вещества, намиращи се в сладките картофи, също помагат за производството на полови хормони.
  • Храни, богати на пробиотици, балансират нивото на pH и на женските полови органи

Грижата за половата система при мъжете също не бива да се подценява. Еректилната дисфукнция става все по-чест проблем сред младите мъже, сочат данните на Световната здравна организация, а 1 на всеки 9 мъже развива рак на простата.

Храните, които поддържат добро сексуалното здраве на мъжете са:

Спанак – добър източник на фолиева киселина, която доказано може да предотврати появата на  еректилна дисфункция. Богат е и на магнезий, който пък повишава количеството на тестостерона.

Ябълки – не много известен факт е, че кората на ябълката е богата на урсолова киселина – вещество, за което е доказано, че противодейства на растежа на ракови клетки и може да предотврати появата на рак на простатата.

Моркови – обявени за суперхрана на плодовитостта, морковите доказано увеличават не само количеството на спермата, но и подобряват нейното качество. Това се дължи на керотиноидите, които се съдържат в зеленчука.

Share this article