Медитацията всъщност много прилича на броколито. Интересно, нали? Всеки знае за невероятните ползи, които носи процеса медитация така, както и яденето на броколи, въпреки че първия път, в който човек опитва този зеленчук, обикновено не харесва вкуса им. С времето обаче колкото повече разбира за полезните му свойства, толкова повече се опитва да хапва от него и започва да му допада.
Същото е и с медитацията. В началото човек не усеща почти никаква физическа или душевна промяна и чувства, че по-скоро си губи времето.
Това обикновено се дължи на факта, че не може да се отпусне достатъчно, да се съсредоточи и не знае как да изгони всички мисли, които се борят една през друга в главата му. Ако и вие сте сред тези хора, но все пак ви е любопитно и искате да изпитате всички онези чудновати ползи от медитирането, за които сте чували, то следващите редове са за вас.
В тях ще разберете какви са съветите на специалистите за успешна медитация. А колкото по-често медитирате правилно, толкова повече ще заобичате медитацията – също както броколито.
Как да медитираме успешно?
Има много начини за медитирате и този, който работи за един човек, може да не работи за друг.
Има някои основни техники обаче, които гарантират, че медитацията ще бъде успешна,
най-вече защото така тя може да се превърне в навик.
Не забравяйте да прочетете: 5 упражнения по медитация за начинаещи
1. Променете начина, по който приемате медитацията
Един от най-големите митове за медитацията е, че чрез нея трябва да изчистите ума си от всички мисли. Не може да спрете ума си да генерира мисли, това е една от основните му функции. Медитацията по-скоро е за осъзнаване и приемане на това, което е в ума ви. Полезен подход е да се мисли за медитация като начин да се сприятелите с ума и подсъзнанието си.
2.Медитирайте на едно и също място
Използването на едно и също място за медитация всеки път, когато искате да медитирате, е важно, особено когато говорим за превръщането ѝ в навик и рутина. Създайте среда, благоприятна за релаксация – у дома или навън, а може и на работното място, освен ако не сте част от екип в кол център или друг вид „open office“ работа.
Прочетете повече: Медитация на открито: как, защо и къде?
Изберете мястото така, че да няма ярки светлини, силни и дразнещи шумове, и да е подредено. По възможност да не се използва с някаква друга цел или да се посещава често. Поставете специален стол, подложка или меки възглавници, на които да седнете. Може да подобрите атмосферата с цветя, тамян или свещи. Създайте своите 2 квадрата място, което да създава усещане за мир, хармония и комфорт само като го погледнете.
3.Елиминирайте нещата, които ви разсейват
Ако имате семейство, съквартиранти или колеги около себе си, отвличането на вниманието може да бъде проблем.
Помолете хората около вас за време, в което да не ви обезпокояват.
Освен това изключете звука на телефона си, включително вибрацията или поставете бележка „Не ме безпокойте”.
Прочетете повече: Какво е „баланс живот-работа“, защо е важен и как да го постигнем?
Без значение колко упорито се опитвате обаче, няма как да заглушите света. В живота се случат неочаквани и нежелани неща.
Съседът ще реши да прави ремонт или изнервен шофьор нервно ще натиска клаксона на автомобила си. Човек не може да контролира всичко във външния свят, но може да контролира вътрешния си свят.
Развийте умение да приемате ситуациите такива, каквито са. Медитацията може да бъде едно истински добро упражнение за поддържане на спокойствие, фокус и смиреност, когато нещата не вървят по начина, по който сте планирали. Постарайте се да приемете, че тези шумове като нещо, което просто трябва да бъде там в този момент и се върнете обратно към медитацията си.
4. Изберете време, което пасва на графика ви
Времето за медитация, което избирате, трябва да е удобно за вас и да се вписва в дневния ви график, както и в този на други хора, с които е пряко обвързано ежедневието ви. В идеалния случай най-доброто време за медитиране е рано сутрин или късно вечер, както и около изгрев и залез. Това обаче не означава, че тези часове са удобни за вас, а истинският ключ към редовната медитацията е да изберете време, което ви пасва.
Прочетете повече: Как емоциите повлияват на имунната система?
Също така е хубаво да се мисли за подходящо време спрямо ежедневните дейностите. Например, може сутрешната медитация да е най-успешна за вас след сутрешния душ, но преди закуската. Това обаче е индивидуално усещане, което се установява с повече практика. Всъщност най-важното при избора на подходящо време на медитиране е да се експериментира с него. Спазването на определени правила по този въпрос по-скоро биха довели до това изобщо да не медитирате или поне не често. А като откриете подходящото време и програмирате в съзнанието си последователност на заниманията си, то съвсем неусетно ще стане просто навик.
5. Бъдете сигурни, че изпълнявате позите правилно
Поддържането на правилна поза по време на медитирането е важно най-вече,
за да предпазите гърба си от наранявания или напрежение, колкото и да не ви се вярва, че това е възможно да се случи.
Прочетете повече: Какво е Mind-Body тренировката и за кого е подходяща?
Медитацията не е универсална за всички – има десетки варианти и техники. Основното, за което трябва да се внимава при изпълнението на всяка една поза от тях обаче е, да е удобна, да не създава какъвто и да е дискомфорт или напрежение. Умът и тялото трябва да са спокойни.
Гърбът винаги трябва да е изправен. Дръжте и шията и главата в права линия. Тази позиция ще ви помогне да се чувствате уверени, силни и нащрек. Наред с това раменете трябва да са отпуснати (без да се отпуска гърбът). Много хора не го осъзнават, но в значителна част от времето човек стои със свити рамене.
Прочетете повече: Как да отслабнем с йога?
По време на практиката дръжте главата си изправена нагоре и поглед напред. Отпуснете и очите. Може да ги затворите, което в някои случаи крие риск да заспите, но все пак така няма да се разсейвате от преминаващи предмети.
6. Търсете последователност, а не издръжливост
Едно от големите предимства на редовната медитация е, че позволява (понякога) без усилие да се освободите от стари, непродуктивни и самосаботиращи навици. За да се случи това, трябва да си създадете навик да медитирате, като го правите всеки ден, дори и само за няколко минути. Започнете с 3 минути на ден и добавяйте по 1 минута всеки ден, докато станат 11 минути.
7. Забавете мислите и прочистете съзнанието си
Хаотичните мисли са нещо съвсем нормално за начинаещи медитатори и дори за някои опитни, но това може да откаже всеки един човек, преди още да е изпитал ползите от медитацията.
Освен това има моменти, в които спирането на определени мисли е именно целта на самото медитиране. Това важи особено за случаите, когато човек е попаднал в спирала на негативно мислене. Тук на помощ идват методите на т. нар. активна или фокусирана медитация.
Прочетете повече: Как йогата може да излекува физическите (и духовните) ни рани?
Ето и една практика, която може да помогне за ограничаването на хаотичните мисли:
- изберете една от следните думи, която описва най-добре емоцията, която бихте искали да изпитате: радост, любов, щастие, мир, спокойствие, надежда
- затворете очи и визуализирайте думата в главата си
- изберете цвят, който пасва на думата и си я представете в този цвят
- сменете цвета с друг
- затворете очи и в главата си напишете думата буква по буква, като казвате всяка една от тях наум
- правете упражнението в продължение на 10 минути
8. Присъединете се към група за медитация
Включете се в група за медитация и я посещавайте колкото се може по-често. Медитацията с други хора ще ви помогне не само да подобрите, но и да задълбочите уменията си. Освен това е хубаво да срещнете и други хора, които правят нещо подобно на това, което се стремите да постигнете и вие.
9. Започвайте винаги със загрявка
Повечето начинаещи започват медитацията си без да загреят тялото. Ако то е стегнато, най-малкото ще окаже влияние на концентрацията.
За да медитират ефективно, напредналите практикуващи знаят, че е по-добре да се направи леко разтягане, което да раздвижи кръвообращението и да отпусне мускулите. Започнете с размахване на ръцете, последвано от леко разтягане на тялото и дълбоко дишане.
Прочетете повече: Функционалната тренировка: просто загрявка или начин на трениране
10. Нямайте очаквания
Очакванията са антитеза на медитацията. Започнете да практикувате медитация заради самата нея. Мислете за нея като част от рутинните ви ежедневни дейности като взимането на душ и спането, просто нещо, което трябва да правите всеки ден. Някои от положителните ефекти от медитирането могат да се усетят много бързо, други обаче идват след месеци, затова поставянето на конкретни очаквания може по-скоро да ви откаже.