Какви рискове крият домашните любимци за семейното здраве - Специализиран център за детокс и отслабване Pulse Health Center

Какви рискове крият домашните любимци за семейното здраве

Научно доказано е, че притежаването на домашен любимец има много емоционални и социални ползи за човека, както и за неговото здраве. Животните могат да подобрят настроението, да подсилят имунната система, а кучетата оказват благоприятно влияние и върху поддържането на здрав дух и добра форма.

Паралелно с това обаче някои домашни любимци мога да поставят в риск здравето на членовете на семейството, защото са източник на опасни зоонозни патогени и бактерии. Макар и рядко, една драскотина, ухапване или невинно облизване от куче например може да доведе до инфекция. Затова е добре предварително да се знаят възможните рискове и последствия, както и начините за предпазване, преди да пуснем животно в дома си.

Какви са най-честите рискове за здравето от гледането на животно у дома?

здраве

Основните рискове за здравето при гледане на домашен любимец са свързани със заразата от инфекции.

Животните, предимно чрез изпражненията си, носят паразити, които могат да бъдат прехвърлени на хората и да ги разболеят.

 

Прочетете повече: Какво е антибиотична резистентност и защо е толкова опасна?

 

Котките например са преносители на паразит, наречен токсоплазма (Toxoplasma gondii), който може да попадне в човешкия мозък и да причини състояние, известно като токсоплазмоза. То не е опасно, освен за хората с нарушена имунна система, които са и особено уязвими към него, или ако токсоплазмозата не е вродена – предадена от майката на новороденото. При тях състоянието може да бъде дори животозастрашаващо. Затова и котки при бременни жени не се препоръчват. Иначе състоянието често протича безсимптомно или с леки симптоми като увеличени лимфни възли, висока температура, отпадналост.

Въпреки че се случва много рядко, кучетата и котките също могат да причинят и алергични реакции при някои хора.

Ето и още инфекциите, които могат да ни засегнат:

Кампилобактериоза

здраве

 Бактериите Кампилобактер са едни от най-честите причинители на диария, която засяга милиони души годишно по света.

Както диарията, така и кампилобактериозата може да причинят спазми, болки в корема, треска в рамките на 2-5 дни от излагането на бактериите.

Прочетете повече: На какво се дължат хранителните разстройства и как да се справим с тях?

Обикновено бактерията попада в организма при консумация на замърсена вода или храна, като месо и яйца, но се съдържа и в изпражненията на заразено животно, включително кучета и котки. Най-често се среща при кученца и котенца под 6 месеца.

Салмонелоза

Въпреки че не са толкова сладки и пухкави като котетата и кучетата, влечугите като костенурки и гущери също намират подслон в домовете ни. Те обаче са носител на салмонела – бактерия, отговорна за салмонелозата. Тя може да попадне в човешкия организъм дори само чрез докосване на влечугото, ако веднага след това човек се пипне по носа, устата, очите.  В рамките на 12-72 часа след заразяването със салмонелоза, хората могат да получат диария, треска и коремни спазми, които продължават около 4-7 дни.

Тения

здраве

 Dipylidium caninum е най-често срещаната тения при кучета и котки. Тя се причинява от поглъщане на бълхи, които носят ларвите на тенията, а поглъщането им може да се случи дори, когато животното се чеше само.

 

Прочетете повече: 5 начина за детокс срещу акне

 

Тенията може да се предава и на хора, макар че рискът от инфекция е много нисък. Най-често се среща при малки деца, които случайно поглъщат заразена бълха.

 

 

Анкилостома

Инфекцията с паразитния червей анкилостома причинява при човека кожна болест, свързана със сърбежи, зачервявания и понякога болезнен обрив. В редки случаи, специфични щамове на анкилостома могат да заразят червата, причинявайки болки в корема и диария. Отново преносител на тези паразити са предимно кучетата и котките.

Папагалова треска

Въпреки името си, папагаловата треска не се появява само при папагали, а може да засегне всякакви видове птици. Предаването на болестта на човек най-често става чрез различни видове папагали и домашни птици, предимно пуйки и патици, чрез вдишване на секрети от птиците, включително урина и фекалии.

Симптомите включват повишена температура, гадене и повръщане, диария, умора, болка в гърдите и недостиг на въздух. Важно да се отбележи, че вероятността човек да улови каквато и да е болест от домашния си любимец е ниска, особено ако се спазват предпазни мерки.

 

Кой е предразположен към развитие на инфекции от домашни любимци?

 здравеВъпреки малката роля, която домашните животни имат в общото предаване и пренасяне на патогени, рискът от заболявания, причинени от това, зависи от много неща – вид и възраст на животното, начинът му на отглеждане като условия на живот и хранене, както и генетичната предразположеност и физическото състояние на човек.

Прочетете повече: 10 съвета за засилване на метаболизма

Въз основа на различни проучвания, изследователите са стигнали до изводи, че малките деца под 5-годишна възраст, възрастни хора над 65 години,

пациенти със слаба имунна система и бременни жени са с повишен риск от зоонозни заболявания (такива, които се предават от животните на хората), предразположени са към развитие на по-тежки състояния или усложнения вследствие на тях.

Прочетете повече: 6 лесни начини да намалим задържането на вода в тялото

Недобре развита имунна система и по-слаб имунен отговор, породен дори от временни състояние като бременност, са причините, водещи до по-лесно развитие на инфекции от домашни любимци. В допълнение, децата, особено на възраст между 3 и 5 години, и някои хора с увреждания в развитието, които имат не добре развити хигиенни навици също са рискова група. Специфичният имунен дефицит може да повиши риска за определени патогени. Например новородените деца могат да бъдат изложени на по-висок риск от инвазивна салмонелоза, а бременните жени е по-вероятно да придобият лимфоцитен хориоменингит.

Как да предотвратим инфекциите, свързани с домашните любимци?

здраве

Ясно е, че домашните любимци са носители на изобилие от микроби, които могат да бъдат предадени на хората. За щастие има редица начини за предотвратяване на инфекциите, до които те могат да доведат:

Мийте си ръцете непрекъснато

Хигиената е от ключово значение за предотвратяване на почти всички инфекции, включително и тези, свързани с домашни любимци. След контакт със самите животни, тяхна слюнка или изпражнения, ръцете трябва задължително веднага да се измият обилно с топла вода и сапун.

 

Прочетете повече: Как да останем здрави в сезона на вирусите?

Изхвърляйте изпражненията веднага

Бързо изхвърляйте изпражненията на животинката си навън или в тоалетната. Не позволявайте да остане в дома ви, дори и в коша, защото децата са любознателни и пипат навсякъде.

Драскотини и ухапвания се почистват веднага

здраве

Ако котката, кучето или друго животно ви ухапе или одраска, незабавно почистете раната с топла сапунена вода, за да избегнете инфекции.

Дезинфекцирайте със спирт или течности на спиртна основа веднага след това, дори и видимо да не тече кръв. Ухапване от котка или куче може да изисква дори медицинска помощ поради риск от бяс или друга сериозна инфекция.

Ваксинирайте домашния си любимец и го водете на ветеринар редовно

Посещавайте редовно ветеринарен лекар за домашния си любимец, за да сте сигурни, че той е здрав и не развива инфекции, които може да ви предаде. Също така се уверете, че са му направени и всички необходимите ваксинации.

Редовно почиствайте и дезинфекцирайте клетките на животните

Редовно почиствайте и дезинфекцирайте клетките на животните, местата за хранене и постелките. Сменяйте ежедневно котешката тоалетна и я пазете от местата, където се приготвя семейната храна и се храните. По същия начин не изхвърляйте и водата от аквариума в кухненската  мивка, където се мият плодове, зеленчуци, посуда и въобще се ползва за приготвяне на храна.

 

Share this article