Можем ли да откажем цигарите и как да го направим?

Можем ли да откажем цигарите и как да го направим?

За всеки човек е известно, че тютюнопушенето може да предизвика широк спектър от здравословни проблеми и да намали продължителността на живота. Решението да се откажат цигарите обаче не се взима лесно, а още по-трудно се изпълнява.

Често, след продължителна употреба на цигари, пушачите се замислят дали изобщо има смисъл от спирането им, тъй като пораженията върху организма вече са сторени. Факт е обаче, че тялото има невероятна способност да се лекува и подобренията започват да се случват дори половин час, след като изгасите последната цигара. Така че усилието си заслужава във всеки един момент.

Прочетете повече: Как да се детоксикираме за 24 часа

Трябва да се има предвид обаче, че в това начинание човек е по-вероятно да успее, ако има предварителен план как да се справи с никотиновия глад, особено през първите няколко седмици.

Какви са рисковете за здравето?

как да откажем цигарите – рискове за здравето

Пушенето на цигари увеличава риска от развитие на над 50 сериозни здравни състояния. Някои може да са фатални, а други да причинят необратими дългосрочни увреждания за здравето.

Пушенето причинява около 7 на всеки 10 случая на рак на белите дробове. Цигарите са причина за 70% от развитието на рак на устата, гърлото, стомаха, панкреаса и др.

Прочетете повече: „Боклучавата храна“ или какво трябва да знаем за бързото хранене?

Освен рак, тютюнопушенето уврежда сърцето и кръвообращението, увеличавайки риска от коронарна болест на сърцето, сърдечен удар, инфаркт и инсулт. Наред с това уврежда и белите дробове, като най-честото усложнение е хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ). Пушенето може също да влоши или да удължи симптоми като астма или инфекции на дихателните пътища.

Не на последно място оказва негативно влияние върху плодовитостта, както на мъжете, така и на жените.

Тютюнопушенето в България

как да откажем цигарите – тютюнопушенето в България

Пушенето е една от водещите причини за смърт и тежки заболявания в целия свят. Според последния доклад на Европейската комисия – „Здравен профил за България” 13% от всички болести и 12% от смъртните случаи у нас възникват вследствие употребата на тютюневи изделия.

Негативна дълго време остава и тенденцията сред младежите у нас. В групата на 15-годишните най-много пушат момичетата – 30%, което ни нарежда на първо място в страните от ЕС по тютюнопушене при подрастващите. Сред 16-годишните пък 25% палят цигара ежедневно.

Прочетете повече: Кои са най-опасните токсини, с които тялото ни се сблъсква всеки ден?

По последни данни 38% от пълнолетните българите са пушачи, или малко над 2 милиона.

Как да откажем цигарите завинаги?

как да откажем цигарите – как да откажем цигарите завинаги 

Никотинът в цигарите е силно пристрастяващ и обикновено това е основната причина, която затруднява спирането им. Освен това около 40% от бившите пушачи са правили опити повече от веднъж, преди да приключат окончателно с цигарите.

Изучаването на обичайните клопки в процеса на отказването, позволява предварително да сте подготвени да ги избегнете, така че да спрете цигарите веднъж завинаги.

Стратегии, които помагат за отказване на цигарите

  1. Задайте конкретна дата на отказване. Изберете ден, в който ще спрете да пушите и го спазвайте. Поставете го в календара и кажете на приятелите и семейството си, че ще се откажете в този ден.

  1. Започнете като онагледите целта си, т.е. като я запишете. Хората, които искат да направят промяна, са по-успешни, когато подходят по този начин. Запишете всички причини, поради които искате да откажете цигарите, като парите, които ще спестите и в какво бихте ги вложили, подобряване на здравословното състояние и възможността за по-голяма издръжливост при спортуване. Поглеждайте този списък всеки ден и добавяйте нови и нови причини към него.

Прочетете повече: Anger management или как да преборим гнева

  1. Изхвърлете цигарите си – всичките! Хората не могат да спрат да пушат с цигари около тях, които да ги изкушат. Отървете се и от пепелниците, запалките и дори онази кутия, която сте скрили в чекмеджето за „спешни случаи“.
  2. Изперете всичките си дрехи. Премахнете миризмата на цигари навсякъде около вас – дрехите, дома и колата си.
  3. Осигурете си подкрепа в лицето на приятел, роднина или член на семейството. Тези хора ще ви подкрепят в най-трудните моменти и няма да ви позволят да провалите постигнатите резултати. Ако сте заобиколени основно от пушачи, то може да се присъедините към онлайн група или група за подкрепа.

  1. Помислете кои са слабите ви моменти, в които вероятността да посегнете към цигара или да усетите неистова нужда от никотин, биха ви провалили, като например след хранене, с кафето, докато шофирате и т.н. В такива ситуации може да направите следното: ако обичате да палите цигара, докато шофирате, то в следващите една-две седмици вървете по-често пеша или взимайте градския транспорт; ако е след хранене пък, си намислете нещо, което да подхванете веднага след това, така че да не се пресегнете към цигарата.

Прочетете повече: Стресът на работа: как да го идентифицираме и неутрализираме?

Идеята е предварително да намерите заместител на иначе обичайния момент, в който палите цигара. Може да опитате да заместите нуждата да имате нещо в устата с дъвки без захар, зеленчукови пръчици и подобни.

  1. Спрете изведнъж или постепенно. За това няма правило, всичко е индивидуално. При някои само рязкото спиране може да ги откаже от цигарите, а при други постепенното им намаляване. Тук работи принципът проба-грешка.
  2. Не пийте алкохол, кафе или други напитки, които свързвате с пушенето, поне за известно време, докато усетите, че сте се преборили с първоначалната нужда. Опитайте нещо друго – може би различни видове вода, фреш, спортни напитки. Опитайте се да изберете напитки, които са ниско- или не-калорични.

Прочетете повече: Алкохолен детокс: възможен ли е и как става?

  1. Дайте си повече време за почивка. Една от причините хората да пушат е, че никотинът им помага да се отпуснат. Това трябва да се замести по някакъв начин, а опциите са многобройни – разходка, любима музика, срещи с приятели (непушачи), пътуване, четене на книга, масаж и всичко, което ви кара да се отпуснете.

как да откажем цигарите – почивка

  1. Обърнете си повече внимание – пийте вода, хранете се здравословно и се наспивайте. Това ще ви помогне да имате енергията, от която се нуждаете, за да се справите с допълнителния стрес.
  2. Дишайте дълбоко и си представяйте белите дробове, които се запълват със свеж въздух.

Прочетете повече: Медитация на открито: как, защо и къде?

  1. Почистете зъбите си и се насладете на свежия вкус.
  2. Яжте 4 до 6 малки ястия през деня вместо 1 или 2 големи. Това поддържа нивата на кръвната захар стабилни, а енергията балансирана. Помага и да се предотврати желанието за пушене. Избягвайте захарни или пикантни храни, които могат да предизвикат желание за пушене.
  3. Намислете си нещо, с което да се наградите. Най-добре да е нещо малко и по-често – за всяка постигната цел.

Какво да очаквате, когато спирате цигарите?

как да откажем цигарите – какво да очакваме

Никотинът е както стимулант, така и депресант. Това означава, че първо увеличава сърдечната честота и кара хората да се чувстват по-бдителни. А когато въздействието му мине, води до състояния като депресия и умора. Те, заедно със засилването на никотиновия глад, карат пушача непрекъснато да иска още и още, за да се ободри отново. Някои експерти смятат, че никотинът в тютюна е толкова пристрастяващ, колкото кокаина или хероина.

Поради тази причина спирането на цигарите има и физически прояви. Ако човек е пристрастени към никотина, е много вероятно да се премине през т.нар. интоксикация. Тук тя се изразява в главоболие или болки в стомаха, липса на енергия, сухота в устата или възпалено гърло, голям апетит, раздразнителност, депресия. Всички те обаче отминават. Необходимо е само търпение.

Прочетете повече: 10 лесни начина да постигнем дълголетие

 

Share this article