Много хора смятат, че гените и наследствеността са сред основните фактори, определящи колко дълго ще живеем. Оказва се обаче, че генетиката не е чак толкова влиятелна, колкото някога се предполагаше.
Хранителните навици и начинът на живот имат огромно значение. Това означава, че можем да повлияем на качеството и продължителността на живота си, като изберем да го водим по по-здравословен начин.
Какво да правим, за да живеем по-дълго?
С времето средната продължителност на живота навсякъде по света се е увеличила. В Япония тя е най-дълга – 80 години. Все повече хора обаче, и не само там, доживяват дори до 90 и 100 години, при това в завидно здраве. Разбира се, в повечето случаи това не е нещо, което те целят, то просто им се случва. За учените обаче е интересно поле за изучаване въпроса „какво правят или не правят тези хора, за да живеят толкова дълго“.
Ето 10 от най-популярните начина за постигане на дълголетие според съвременната наука:
- Хранете се здравословно и разумно
Едва ли за някого би било изненада, че здравословното хранене е един от най-цитираните начини за поддържане на по-дълъг и качествен живот. То предпазва от редица хронични заболявания, включително сърдечносъдови, диабет тип 2 и дори някои видове рак. Освен това помага в поддържане на здравословно тегло, което на свой ред намалява шансовете за проблеми, свързани с килограмите, кръвното налягане и холестерола.
Прочетете повече: Можем ли да се научим да готвим здравословно?
Балансираната диета, богата на пълнозърнести храни, зеленчуци, месо, риба, плодове и млечни продукти, осигурява всички необходими хранителни вещества и е идеална за поддържане на добро здраве, фигура и дълголетие.
Освен това използването на някои подправки също може да ви помогне с дълголетието. Такива са например канелата и куркумата. Куркумата съдържа вещество, наречено куркумин, което е богато на антиоксиданти, предпазващи тялото от оксидативен стрес. В допълнение куркуминът има както противовъзпалителен ефект, така и свойствата да се бори със сърдечносъдови, белодробни и автоимунни заболявания.
Прочетете повече: 12 естествено детоксикиращи храни
Канелата също съдържа антиоксиданти, но освен противовъзпалително действие, тя спомага и за намаляване на нивата на кръвната захар.
- Движете се
От всички съвети, които сте чували за това как да живеем по-дълго, едни от най-важните са движението и упражненията. Аеробната активност, като бягането например, е от решаващо значение за изпомпването на кръвта и правилната работа на сърцето. Неотдавнашно проучване показва, че един час бягане добавя седем часа към живота ви. Според същото проучване, хората, които тичат, живеят около три години по-дълго от останалите, а рискът от ранна смърт при тях е с 25 до 40% по-малък. Бягането спомага за поддържане на нормални нива на кръвната захар, което е важно, защото глюкозата в кръвта поддържа здрави бъбреците, очите, нервите и кръвоносните съдове.
Прочетете повече: Какво е фитнес камп и защо трябва го посетим поне веднъж?
Кардио активностите регулират кръвното налягане, намаляват стреса, увеличават плътността на костите и капацитета на белите дробове.
- Смейте се, бъдете позитивни и общувайте с позитивни хора
Изненадващо или не, в някои лечебни програми за сърдечно здраве, смехът заема челно място. Множество проучвания доказват, че спонтанният смях подобрява качеството на живот и здравето. Истинският смях има способността да стимулира имунната система, да понижава кръвното налягане, да намалява стреса и да повлиява благоприятно на депресивните прояви.
Прочетете повече: Чудноватите видове йога по света и ползите от тях
Колкото по-често се смеем, толкова по-добре ще се чувстваме. Най-лесният начин за това е да бъдем позитивни и да общуваме предимно с такива хора, които да поддържат тази нагласа.
- Не избягвайте слънцето, но бъдете внимателни с него
Слънчевите лъчи са опасни, но само, когато се прекали. Иначе са жизнено необходими. Те ни осигуряват 90% от нужното количество витамин D, който пък има ключова роля в заздравяването на костите. В последните години учените все повече насочват вниманието си към изследването на непознатите връзки на витамина и неговото влиянието върху различни заболявания, като инфекциозните например.
Прочетете повече: Медитация на открито: как, защо и къде?
Излагането на слънце за 10-15 минути на ден в диапазона от 10 до 15 часа са напълно достатъчни. Колкото повече увеличаваме времето, толкова по-внимателни трябва да сме и да използваме слънцезащитни кремове и шапки. 10% от всички новорегистрирани случаи на рак всяка година са от кожния рак меланома, предупреждават австралийски учени.
- Осем часа сън за дълголетие
Ако здравословното хранене е сред най-важните неща през деня, то пълноценният сън със сигурност е най-важното нещо през нощта. Причината е една и много проста – липсата или лошото качество на съня е сред основните фактори, водещи до затлъстяване, сърдечносъдови заболявания, депресия, понижаване на енергийното ниво и нарушаване на когнитивните функции. Да не говорим, че пречи на добрите взаимоотношения с околните.
Прочетете повече: Вредните навици, заради които не можете да отслабнете
Осигурявайте си поне 8 часа на сън, за да живеете дълго.
- Избягвайте лошия стрес
Стресът е присъщ на съвременният начин на живот и няма как да бъде избегнат. Факт е обаче, че има „добър” и „лош” стрес. Те се различават по това, че когато сме натоварени и притиснати в постигането или изпълнението на задача, която ни е неприятна, организмът ни реагира негативно и се чувстваме изтощени. Когато вършим нещо, което ни е интересно и приятно, не само, че не се изтощаваме, но краткото време дори ни прави по-съсредоточени, креативни и мотивирани.
Прочетете повече: Има ли „добър стрес“ и какви рискове крие?
Така че по-скоро „лошият” стрес е този, който ни вреди. Той по-често води до химични промени в организма, които причиняват увеличаване на вредните частици, наречени свободни радикали, а това може да причини увреждане на органите, да повиши кръвното налягане и дори увреждат гени, водещи до мутации, които повишават риска от рак или псориазис.
- Тренирайте мозъка си
Не само тялото, но и мозъкът ви се нуждае от упражнения. Пъзели, четене, кръстословици, разширяване на познанията, дори решаване на проблеми – всяка мисловна дейност, която малко или много натоварва мозъка, е добре дошла за него. По този начин се предпазвате от деменция и болест на Алцхаймер. Проучвания показват, че поддържането на активността на мозъка подобрява когнитивните функции за по-дълго време.
- Поддържайте добри хигиенни навици през целия живот
Добрите хигиенни навици също имат своето важно място в поддържането на добро здраве. Къпането, миенето на ръце и зъби и чистенето на уши са задължителни.
Прочетете повече: Как да се детоксикираме за 24 часа
Състоянието на зъбите ни е отражение на цялостното ни здраве, така че ежедневното им миене може да помогне в удължаването на живота. Проучвания показват връзка между лошото орално здраве и риска от смърт. Здравите зъби намаляват количеството лоши бактерии в организма, докато заболяванията на венците се свързват с развитието на парадонтоза, която ако не се овладее навреме, може да доведе до изключително сериозни костни проблеми в устната кухина.
- Профилактиката при лекар може да спести много проблеми
Никой не обича да ходи на лекар, но само един профилактичен преглед, веднъж годишно, може да улови повечето заболявания още в началото на развитието им. Колкото по-рано започне едно лечение, толкова по-голям е шансът от излекуване. Прегледите са силно препоръчителни, особено когато има генетична предразположеност към дадено заболяване.
- Избирайте стълбите вместо асансьора
Дори офисът или домът ви да са на 7,9 или 10 етаж, никога не пренебрегвайте изкачването на стълби. Ако трябва, изкачете първите 4-5 етажа и довършете с асансьор, но изчаквайки стълби ще си направите добра услуга за в бъдеще.
Изследване от университета в Женева е установило, че качването на стълби намалява риска от преждевременна смърт с 15%. Нещо повече, ако правите това ежедневно, ще подмладявате мозъка си с 6 месеца.
Учени от университета „Конкордия” извършили манипулации с магнитен резонанс при 331 души на възраст между 19 и 79 години. Проучването установило, че, при тези, които по-често изкачвали стълби, сивото вещество, което обработва информацията в мозъка, е в по-големи количества, отколкото при други. А за него е характерно да се смалява с времето.
Прочетете повече: 10 съвета за засилване на метаболизма
Разбира се, никой не очаква да спазвате всяка една от тези стъпки, но ако съумеете да се придържате към по-голямата част от тях, ще си спестите много проблеми, с времето организмът ви ще е укрепне, а оттам и способността му да ви поддържа живи за по-продължително време. Изглежда простичко, но е вярно – именно малките неща в живота го правят по-дълъг и смислен.